Gabriel Boric

Lonto Wikipedia, ensiklopedia pereyi bahasa Hulontalo
Loncat ke navigasi Loncat ke pencarian
Gabriel Boric
Boric pada tahun 2021
Presiden-terpilih Chili
Mulai menjabat
11 Maret 2022
Akan menggantikan Sebastián Piñera
Anggota Dewan Perwakilan Rakyat Chili dari Magallanes
Petahana
Mulai menjabat
11 Maret 2014
Didahului oleh Miodrag Marinović
Konstituensi Distrik ke-60 (2014–2018)
Distrik ke-28 (2018–sekarang)
Presiden University of Chile Student Federation
Masa jabatan
19 Desember 2011 – 28 November 2012
Didahului oleh Camila Vallejo
Digantikan oleh Andrés Fielbaum
Informasi pribadi
Pilotutu 11 Pebruari 1986 (umur 36)
Punta Arenas, Magallanes, Chili
Partai politik Social Convergence
Afiliasi politik
lain
Pergerakan Otonom
Otonom Kiri
Pasangan hidup Irina Karamanos (2019–sekarang)

Gabriel Boric Font (pilotutu 11 Februari 1986) yito politisi to negara Chili ta ilotulawotaliyo lowali Presiden Chili masa botiya. Te Boric botiya lulusan Fakultas Hukum Universitas Chili wawu tiyo olo pernah lowali Presiden Federasi Mahasiswa Universitas Chili to tawunu 2012. Lowali wakili lo mahasiswa, tiyo ta uda'a to delomo protes mahasiswa Chili 2011–2013. Te Boric terpilih po'oluwo lowali anggota lo Dewan Perwakilan Rakyat Chili mewakili Region Magallanes wawu Antarktika; bohuliyo lowali kandidat independen to tawunu 2013, lapatiyo ma'o to tawunu 2017, lowali tayadu Font Luas, koalisi imbihu oliyihi u pilopotihuliyo wolo parati uwewo.

Molulawoto Presiden 2021[boli'a | boli'a bungo]

CalonPartaiFirst roundSecond round
Suara%Suara%
Gabriel Boric FontApruebo Dignidad (CS)1.815.02425.824.620.67155.87
José Antonio KastChristian Social Front (PLR)1.961.77927.913.649.64744.13
Franco ParisiParty of the People900.06412.81
Sebastián SichelChile Podemos Más898.63512.79
Yasna ProvosteNew Social Pact (PDC)815.56311.60
Marco Enríquez-OminamiProgressive Party534.3837.60
Eduardo ArtésPatriotic Union (PC-AP)102.8971.46
Jumlah7.028.345100.008.270.318100.00
Suara sah7.028.34598.798.270.31898.87
Suara tidak sah/kosong85.9731.2194.2161.13
Jumlah suara7.114.318100.008.364.534100.00
Pemilih terdaftar/tingkat partisipasi15.030.97447.3315.030.97455.65
Sumber: Election Examining Tribunal (Final results)
Note: First round: Invalid votes: 55,480 (0.79%), blank votes: 30,493 (0.43%).

Referensi[boli'a | boli'a bungo]